Ressamlar

İbrahim Çallı

Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi
önünde bulunan İbrahim Çallı Anıtı

1882 yılında Denizli’ye bağlı Çal kasabasında dünyaya gelen İbrahim Çallı; ilk, orta ve lise öğrenimini İzmir’de bitirdikten sonra İstanbul’a gelmiştir. Büyük şehir hayatının tüm zorluklarını burada yaşamış ve çeşitli işlerde çalışarak para kazanmaya çalışmıştır. Gazete dağıtmış ve adliyede mübaşir olarak çalışmıştır.

İşten artan zamanlarında ise büyük tutkusu olan resimlerine zaman ayırmıştır. Büyük bir şans eseri bir gün eserlerinden birini dönemin ünlü ressamı Şeker Ahmet Paşa’ya gösterme fırsatı yakalamıştır. Onun sayesinde o dönemin önemli okullarından biri olan Sanayi -i Nefise’ye girebilmiştir.

Bu okulda da yeteneğiyle kendini ispatlayan ressam, Paris’te güzel sanatlar okuluna gitmeye hak kazanmıştır. Burada aldığı eğitim ve gördüğü yaşam tarzının etkisiyle döndükten sonra ders verdiği öğrencilerine sanatta özgürlük kavramını aşılamıştır.

İbrahim Çallı Resimleri

Kapalı alanlarda ders vermek yerine doğa içerisinde, doğayı da işin içine katarak resim dersleri vermiş ve empresyonizm akımını öğrencilerine aşılamıştır. Gündelik hayatı resmin içerisine katması da Türk resmine kattığı yeniliklerden biridir.

https://www.milliyet.com.tr/cocuk/kultur-sanat/ressamlari-taniyalim-ibrahim-calli-6389155

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.