İdil Biret Piyanoyla Üç Yaşında Tanıştı

İdil Biret Piyanoyla Üç Yaşında Tanıştı

Devlet sanatçısı piyanistimiz İdil Biret

Beş yaşında konserlerde konuk sanatçı olarak yer almaya başladı! TBMM’nin çıkardığı özel kanunla sekiz yaşında Fransa’ya gönderildi. 16 yaşından itibaren dünyanın en büyük orkestraları ile beş kıtayı kapsayan iki bine yakın konser verdi. Dünyaca ünlü piyanistimiz, devlet sanatçısı İdil Biret ile geçmişe yolculuk yaptık… Bize ABD Başkanı Kennedy’nin suikasta uğradığı gün ve saatte Boston’da verdiği Amerika’daki ilk konserini, komşuların şikâyeti üzerine icat ettiği ‘sessiz piyano’sunu anlattı… Bugün Türkiye’nin dünya çapında tanınan, evrensel isimlerinden İdil Biret, 1941 yılında İstanbullu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Adeta ezgilerin içine doğdu… Özellikle anne tarafında pek çok müzisyen vardı… Hem anneannesi, hem annesi Leman Biret iyi birer piyanistti. Anneannesinin bestelediği marşlar bile vardı!

ANNEANNENİN DİLEĞİ

Biret, “Anne ve babamın ailesinde ezelden beri sanata çok önem verilmiştir” diye başlıyor anlatmaya: “Anne tarafında kaligrafi üstatları ve şairler bulunur. Müziğe karşı özel bir yetenek hemen tüm akrabalarda mevcuttur. Anneannem piyanodan çok cazip tınılar elde ederdi. Yaptığı süslemeler doğal bir virtüoziteye sahip olduğunu gösterirdi. Aynı zamanda şiir de yazardı. Bestelediği marşlardan biri Sayın İsmet İnönü için yazılmıştı. Daha genç olan kız kardeşi meşhur Leon Hancıyan Efendi’nin beğendiği bir keman talebesiymiş. Bu kuzinimizin henüz üç yaşındayken kendisi için özel yapılan bir ufak kemanı rahatlıkla çaldığı ailede anlatılırdı. Annem uzun zaman ciddi bir piyano eğitimi almış. Kendi ifadesine göre: ‘Teknik kolaylığım vardı ama müziğin anlamını bana öğretmediler. Ancak kuzenim Mahmut Bey’den ders almaya başlayınca eksikliklerimi anladım’ derdi. Anneannem, kızının daha fazla çalışması için onu piyanonun olduğu odaya kilitlediğinden bahsederdi. Annemi Viyana’ya müzik tahsiline göndermeyi çok arzu etmiş. Maalesef bunu gerçekleştirememiş…” Bu dileğini ileride torunu yerine getirecekti!

Harika çocuğun sihirli parmakları

1948’de Cumhurbaşkanı İnönü, Biret’in yurtdışında eğitim görmesi için TBMM’ye bir yasa teklifi verdi. Bu öneri üzerine Biret gibi yetenekli çocuklar için ‘Harika Çocuklar Kanunu’ çıkarıldı. İdil Biret, ‘Harika Çocuklar Kanunu’ vesilesiyle sekiz yaşında Paris’e gitti…  

İDİL BİRET’TEN HAYAT DERSLERİ

1- Herkes kendi seçimini yapmalıdır. Örneğin bana çok uygun gelen bir tür müzik, başkalarını rahatsız edebilir. Burada mutlak bir seçim mevzu bahis olamaz.
2- Ben hep anımı yaşarım. Geçen geri gelmez. Anı en iyi şekilde değerlendirmek elimizdedir.
3- Hocam Nadia Boulanger’in ‘Kendine karşı dürüst müsün?’ sorusu hep aklımdadır. Ne olursa olsun hep hakikatı aramak bir yaşam şekli olmalıdır. Bu, onurlu bir hayatı gerçekleştirmek için şarttır. 

Hürriyet 03/01/2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.