Evde zaman geçirmek için oyunlar

Çocuklar zorlu zamanlar geçiriyor. Ekran başında geçirilen süre derslerin takibi için ve oyun için ayrılan zamanlarla birleşince çok arttı. Ebeveynler ders dışındaki zamanlarda çocukları zeka oyunlarına veya alternatif etkinliklere yönlendirmeleri sağlık ve sosyalleşme için gerekli. 5 Yaş için evden eğitimi destekleyici oyunlar var. Bu oyunlar çocuklarınızın zeka ve göz sağlığı için aklınızda bulunsun.

  • Parmağımda Biri Var Oyunu (Kukla)
  • Gerek kırtasiyelerden alabileceğiniz gerekse evde kendi imkânlarınızla dikebileceğiniz parmak kuklalar, çocukların hayal güçlerini zenginleştirmesinin yanında saatlerce oynamak isteyecekleri bir oyun haline dönüştürülebilir. Kedi, köpek, aslan, fil, zürafa ya da bir ağaç; hangi kuklayı seçeceğiniz size kalmış. Üstelik bu kuklaları seslendirmek ve kuklalardan oluşan minik hayal dünyasında bir hikâye oluşturup o hikâyeyi canlandırmak hem size hem de çocuğunuza inanılmaz iyi gelecektir.
  • Korsanın Hazinesi Nerede Oyunu
  • Çocuğunuzun odaklanma ve problem çözme becerilerini geliştirmenin en eğlenceli yollarından biri olan Korsanın Hazinesi Nerede oyununun oynanması oldukça basit. Önce çocuğunuzu odanın dışına çıkartın ve daha önceden belirlediğiniz nesneyi bir yere saklayın. Odaya geri döndüğünde ona minik kopyalar vererek hazineyi bulması için yardımcı olun. Hazineyi bulduğunda ödül olarak ne vereceğinizi de önceden kararlaştırın ve çocuğunuza söyleyin ki oyunun bir hedefi, çekiciliği olsun.

Topu Doğru Yere Gönder Oyunu

Kız ya da erkek hiç fark etmez, çocuklar genelde top ile oynanan oyunları seviyor. Yine de aşırı rekabetçi oyunlar, onların ilgisini çekmekten çok uzak. Özellikle 5 yaş civarındaki çocuklar için rekabet oranı yüksek oyunlar pek de doğru bir tercih olmayacaktır ama topla oynanan bazı oyunlar eğlencenin doruklarına çıkmasını sağlayabilir. Topla ya da top benzeri materyallerle oynanabilecek birçok oyundan söz etmek mümkün ama biz şimdilik birkaçını anlatalım:

-Kâğıttan toplar yapın. Bir sepeti ya da leğeni basketbol potası olarak bir sandalyenin üstüne koyun. Birkaç metre uzaktan, kâğıt topları o sepete atmasını isteyin. Her baskette çok sevineceğinden emin olabilirsiniz.

-Kırtasiyelerde satılan minik plastik toplardan satın alın. Koridorunuzda birer kale belirleyin ve futbol maçına başlayın. İsterseniz 5’de devre, 10’da biter şeklinde bir düzen oluşturabilir ve 10. golü atanın kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bu arada 10. golü kimin atması gerektiğini biliyorsunuz değil mi?

-Erik büyüklüğünde plastik toplar edinin. Birkaç metre uzağınızda ve yerde olacak şekilde hedefler belirleyin. Elinizdeki plastik topları yuvarlayarak hedefleri vurmaya çalışın. Bu oyunun misket oyununa benzediğini fark ettiniz mi? İşte size de çocukluğunuza dönmek için bir fırsat. Bu oyunlar çocukların, el-göz koordinasyonu, kaba ve ince motor becerileri ile karar verme becerilerinin gelişimine destek olur.

  • Harfleri ve Sayıları Tanıma Oyunu
  • Kim demiş okul sürecinden uzak kalan çocuklar geride kalacak diye? Eğer gereken önlemleri alır ve yapılması gerekenleri yaparsanız geride kalmamasını sağlayabilirsiniz. Mesela, çocuklarınıza her gün 1 harf ve 1 sayı ya da bir gün harf bir gün sayı öğretebilirsiniz. Öğrenemezler diye endişe etmeyin. İlk zamanlar biraz bocalasalar da kısa zaman içerisinde sizi bile şaşırtacak seviyeye geleceklerdir.
  • Evde Puzzle Yapma
  • Bütün çocukların puzzle sevdiğini söyleyemeyiz ancak büyük bir çoğunluğu bu oyuna bayılıyor. Çocuğunuzun yaşı ve becerileri doğrultusunda bir puzzle satın alın. Hatta daha büyük olan bir tanesini de kendinize alabilirsiniz. Aynı anda başlayarak puzzle yapmaya çalışın. İlk tamamlayan minik bir ödül alsın. Hırs yapıp çocuğunuzu sürekli yenmeyin ama her zaman da onun kazanmasına izin vermeyin. Eğer böyle yaparsanız kazanmanın değerini anlayamayacaktır. Puzzle yaparak görselleştirme becerilerinin gelişimine ciddi katkılar sağlanabilir.

Milliyet 06/11/2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.