Çocukları aktif tutmanın yolları nelerdir?

Çocukları aktif tutmanın yolları nelerdir?

Çocukları aktif tutmak önemlidir. Özellikle de pandemi sebebiyle okula gidemedikleri bu günlerde çok daha önem kazandı. Çocuklarınızı bütün gün telefonda video izlemek yerine fiziksel ve zihinsel aktivitelere dahil edebilirsiniz. Bu aktiviteler büyümeyi ve gelişmeyi desteklerken çocuklarınızın zihinlerini de harekete geçirir. Egzersizler çocukların zihnini güçlendirir ve böylece çocuklar eleştirel düşünebilir. Ebeveynler de çocuklarını hareket etmeye teşvik etmelidir.

Spor etkinliklerine teşvik edin

Okulda öğrencilerin bedenlerini ve zihinlerini harekete geçiren spor aktiviteleri yapmaları için zaman ayrılır. Büyüme ve gelişmeyi teşvik ettiği için evde de olsanız spor etkinliklerini ihmal etmemelisiniz. Evin içinde kalmak yerine markete bisikletle gitmesini ve beraber küçük yürüyüşler yapmayı teklif edebilirsiniz.

Eğlenceli aktiviteler yapın

Çocuklarınızı çiçek sulamak, evin etrafında çöp toplamak, arabayı yıkamak, garajı temizlemek, mutfak eşyaları yıkamak gibi bazı ev işlerinde size yardımcı olmaya teşvik edebilirsiniz. Bu sayede çocuklarınız aktif kalır. Bu etkinlikleri eğlenceli hale getirmek için elinizden gelenin en iyisini yapın, böylece çocuklarınız bunları yapmaktan zevk alabilir.

Sevdiği sporlara yönlendirin

Gençlerin zevk alabileceği sporlar arasında yüzme, futbol, ​​koşu ve jimnastik sayılabilir. Spor çocuklara farklı şekillerde fayda sağlar. Örneğin, jimnastik çocuklara sosyal ve fiziksel olarak yardımcı olur. Sosyal olarak çocuklarınız korkusuz ve sağlıklı olmaya teşvik edilir ve fiziksel olarak denge ve esneklik kazanır. Ayrıca çocuklarınızın eğlenceli olan yüzme dersleri almasına izin verin. Yüzme onlara nefes kontrolünü öğretir ve ayrıca kas güçlerini geliştirir.

Sanatsal faaliyetler gerçekleştirin

Çocukların doğasında yaratıcılık vardır ama yönlendirilmeleri gerekir. Çocuklarınızı sanat ve el işlerine yönlendirmek onların sanatsal yönlerini açığa çıkarır. Sanatsal aktiviteler hayal güçlerinin çılgınca çalışmasına izin verir, kendilerini ifade etmelerine yardımcı olur. Pandemi döneminde evde kalmaktan sıkılan çocuğunuz için aynı zamanda farklılık olacak.

Hürriyet 04/01/2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.